تبلیغات
فناوری اطلاعات - وضعیت فناوری اطلاعات ایران و جهان در سال جدید
 
فناوری اطلاعات
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : وحید غلامی
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
وضعیت فناوری اطلاعات ایران و جهان در سال جدید

بدیهی است كه به‏منظور پیش‏بینی وضعیت بازار در زمینه فناوری اطلاعات كه تابع و متاثر از انبوهی از مولفه‏ها و متغیرهای متنوع و پیچیده است، به ابزار و ادوات و از آن مهمتر، امكاناتی نیاز است كه عموما سازمان‏های خاصی در جهان از اینگونه توانایی‏ها برخوردارند. بدین جهت، پیش از اظهارنظر در خصوص آینده فناوری اطلاعات ایران در سال پیش رو (1389)، لازم می‏دانم نخست به اتفاق نگاهی بیندازیم به نقطه نظرات و دیدگاه‏های برخی از نهادهای معتبر و شناخته شده بین‏المللی كه این بازار را در ابعاد كلان به‎‏صورت كارشناسی مورد سنجش و ارزیابی قرار داده و در در نتیجه می‏شود به آن استناد كرد.

طبق پیش‎بینی شركت تحقیقاتی و مشاوره‏ای گارتنر كه یك منبع بسیار معتبر در این عرصه به‏شمار می‏آید، انتظار می‏رود كه بازار فناوری اطلاعات جهانی در سال 2010 مجددا راه خود را به سمت توسعه باز یافته و با رشدی معادل 3/3 درصد، حجم داد و ستدهای مربوطه در این سال به 3/3 ترلیون دلار برسد. این در حالی است كه فناوری اطلاعات در پی یك افت 2/5 درصدی در سال 2009 بدترین وضعیت خود را پشت سر نهاده است.

از سویی دیگر، مجله اقتصادی اکونومیست با ارائه ارقامی به این نتیجه رسیده است كه پروژه‌های IT در جهان از یك رشد 5/5 درصدی در سال 2010 بهره خواهند برد و تمام شواهد حاكی از اتمام رکود اقتصادی در این سال و رونق مجدد اقتصاد کشورها می‏باشد. پیش‏بینی دیگر مراكز معتبر علمی-تحقیاتی جهانی، همچون سازمان آی دی سی (IDC)و مرکز تحقیقاتاتی فوت‏پارترز (Foote Partners) نیز تا حد زیادی در همین حول و حوش قابل تعبیر و تفسیر است. بر این اساس می‏توان اذعان داشت كه كلیه این قبیل سازمان‏ها در مورد رشد بازار فناوری اطلاعات جهانی در این سال هم‏نظر و متفق‏القول هستند. گارتنر محورهای اصلی رشد فناوری اطلاعات را اینچنین اعلام داشته است.

رایانش انبوه یا ابری (Cloud Computing)
این نوع رایانش مبتنی بر استفاده از شیوه‌های محاسباتی در فضای اینترنت است که باعث می‏شود قابلیت‌های مختلف بدون نیاز به برخورداری از اطلاعات تخصصی در مورد فناوری‌های به‏كار گرفته شده و یا کنترل زیرساخت‌های پشتیبانی كننده از آنها، در قالب برنامه‏های كاربردی برخط به‏صورت خدماتی كه عموما از آن به‏عنوان “Software as-a-Service” نام برده می‏شود، به كاربر ارائه شود. از جمله مزایای رایانش ابری كاهش چشم‏گیر هزینه‏ها، کارآیی توسعه یافته، ارتقای سریع و دائم نرم‏افزار، سازگاری بیشتر فرمت اسناد با یكدیگر و امكان دسترسی جهانی به آن، ظرفیت نامحدود ذخیره‏سازی، اطمینان بیشتر به داده، در اختیار بودن جدیدترین نسخه‏های نرم‏افزار و آخرین دستاوردهای سخت‏افزاری و مخابراتی، و استقلال از سخت افزار قابل ذكر است.

ابزار‏های تجزیه و تحلیلی پیشرفته (Advanced Analytics)
استفاده روز افزون از اینگونه ابزارها كه از امكاناتی نظیر شبیه‏سازی، پیش‏بینی و بهینه‏سازی برخوردار می‏باشند، در زمینه‏های مختلف پشتیابانی از فرایندهای كسب و كار الكترونیكی، همچون مدیریت روابط با مشتریان (CRM) و برنامه‏ریزی منابع سازمان (ERP)، بسیار رواج پیدا كرده است. امكان مدلسازی سناریوهای مختلف كاری، تعریف جریان‏های كار، و تحلیل و یا پیش‏بینی رخداد‏ها را می‏توان از دیگر ویژگی‏های مرتبط با جوانب كاربری این نوع ابزارها/سیستم‏ها برشمرد.

رایانش در سطح مخدوم و مجازی‏سازی (Client Computing and Virtualization)
پیشرفت‏‏های به‏وقوع پیوسته در زمینه مجازی‏سازی و گرایش به سمت رایانش انبوه كه پیش از این ذكر شد، موجب كاهش نگرانی‏ها در خصوص استفاده از سخت‏افزار و یا سیستم عاملی خاص شده و سازمان‏ها را قادر ساخته است كه از جمله موارد مختلف، بتوانند نقشه راه میان‏مدت و در مواردی، بلندمدت خود را نیز در زمینه‏هایی چون رویكردهای مرتبط با استانداردهای قابل به‏كارگیری، پیاده‏سازی و/یا روزآمد‏سازی سیستم‏ها (شامل سیستم‏های امنیتی)، به‏صورتی قابل اتكا و با قابلیت انعطاف‏پذیری بالا تهیه و تدوین نمایند.

تحلیل‏گران بر این باورند كه فراهم گردیدن نسل جدیدی از خدمات كارآمد و مجموعه‏ای از امکاناتی كه تاكنون منحصر و محدود به استفاده از كلان‏سرورها و بهره‏گیری از كلان‏بانك‏های اطلاعاتی بوده و یكپارچگی در سطحی گسترده را طلب می‏داشته است، مزیتی ویژه نه تنها برای کاربران عادی، بلكه برای سازمان‏ها به‏حساب می‏آید.

فناوری اطلاعات در خدمت اهداف سبز (IT for Green)
از آنجا كه بسیاری از تحلیلگران فناوری اطلاعات را ابزاری كارآمد در جهت تحققق مقاصد زیست محیطی (اهداف سبز) به‏شمار می‏آورند، هرگونه اقدام كارساز در این خصوص موجب افزایش اعتبار و القای تصویر و ذهنیتی بهتر برای سازمان‏ها در این زمینه قلمداد می‏گردد. از جمله اقدامات كار‏ساز در این عرصه می‏توان به استفاده از مستندات الكترونیكی (با هدف جلوگیری از مصرف بی‏رویه كاغذ) و تبیین رویه‏های انجام كار به‏صورت «از راه دور» (Teleworking) در جهت كاهش رفت و آمدهای كاری غیرضروری و متعاقبا، بهینه‏سازی مصرف سوخت اشاره نمود.

تغییر شكل مراكز داده (Reshaping the Data Center)
در گذشته‏ای نه چندان دور، طراحی مراكز داده با وجود پیچیدگی‏های خاص خود، مستلزم رعایت اصول ساده‏ای به‏حساب می‏آمد. اما امروزه با مطرح شدن رویكرد مبتنی بر «معماری پاد» (Pod-based Architecture) در این خصوص، یك فضای كاری بسیار تخصصی در زمینه طراحی و ساخت مراكز داده ایجاد شده است كه نویدبخش رشدی فزاینده در این حوزه می‏باشد.

پردازش‏های اجتماعی (Social Computing)
از آنجا كاربران ترجیح می‏دهند از دو سیستم جداگانه برای پشتیبانی از كارشان – یكی از آنها در خصوص محصولات مرتبط با خود (شخصی و یا گروهی) و دیگری در ارتباط با دسترسی به اطلاعات برون‏سازمانی – استفاده به‏عمل نیاورند، سازمان‏ها با ضرورتی فزاینده مواجه خواهند شد كه تمركز هرچه بیشتر بر استفاده از نرم‏افزارها و مدیاهای اجتماعی كارآمد را در محیط انترپرایز، به‏منظور ایجاد یكپارچگی و بسط دامنه مشاركت كاربران، طلب می‏دارد.

سیستم‏های امنیتی و كنترل فعالیت‏ها (Security – Activity Monitoring)
به‏طور كلی، توجه سیستم‏های امنیتی به‏صورت سنتی بر چگونگی ایجاد یك دیواره حفاظتی جهت جلوگیری از ورود غیرمجاز متمركز بوده است. حال آنكه گرایش این قبیل سیستم‏ها به تدریج به سمت كنترل فعالیت‏ها و شناسایی، تحلیل و ممیزی الگوهای نفوذ كشانده شده است. ایجاد سیستم‏های برخط هشدار دهنده و جلوگیری از تراكنش‏های غیر مجاز، زمینه دیگری از فعالیت‏های رو به شد را در این حوزه تشكیل می‏دهد.

كارت حافظه فلش (Flash Memory)
هرچند كارت حافظه فلش را نمی‏توان محصولی جدید خطاب نمود، ولیكن سیر پیشرفت آن در زمینه گنجایش ذخیره‏سازی اطلاعات و امكان به‏كارگیری آن در هر دو سطح خادم و مخدوم (آنهم با توجه به فضای كمكی كه اشغال می‏نماید)، گرمای قابل تحمل توسط آن، و نیز نوع عملكرد و قابلیت كاربری آن تحت شرایط سخت و دشوار، نقش بس متفاوتی را برای این نوع حافظه ترسیم نموده است.

مجازی‏سازی با هدف بهبود چگونگی دسترسی (Virtualization for Availability)
همانگونه كه مطلع هستیم، طی چند سال گذشته از مجازی‏سازی (Virtualization) به عنوان یك از فناوری‏های استراتژیك نام برده می‏شده است، اما اخیرا به دلیل مطرح شدن عنصر جدیدی در باب این موضوع، تحت عنوان «نقل و انتقال به‏صورت زنده» (Live Migration)، ابعادی بس گسترده‏تر برای مجازی سازی، این‏بار در زمینه فراهم ساختن امكان دسترسی بهینه به سیستم، قابل تصور شده است. در چنین شرایطی، سیستم عامل و دیگر نرم‏افزارها به‏گونه‏ای عمل می‏نمایند كه گویا پردازش همچنان در سرور اصلی در حال انجام است، در حالیكه با تقلید و یا شبیه‏سازی نحوه عملكرد حافظه‏های فیزیكی سیستم‏ها، به محض اتمام یك دستور‏العمل در سیستم مبدا (Source System)، دستور‏العمل بعدی در سیستم مقصد (Destination System) صورت می‏پذیرد.

نرم‏افزارهای كاربردی با قابلیت استفاده در سیستم‏های موبایل (Mobile Applications)
كارشناسان بر این باورند كه تا پایان سال 2010 متجاوز بر 2/1 میلیار نفر در جهان از ابزار و ادوات موبایل/پرتابل، نظیر تلفن همراه، كه از توانایی تجارت الكترونیك برخوردار می‏باشند، بهره خواهند برد. برای مثال، به‏رغم بازار محدود قابل تصور برای سیستم آی‏فون (iPhone) شركت اپل، هم‏اكنون چند هزار نرم‏افزار توسط شركت‏های مختلف برای آن تولید شده است. حال با درنظرگیری سایر محصولات موجود و یا آتی در بازار، بی‏شك می‏توان عرضه طیفی از محصولات متنوع را در این زمینه انتظار داشت. در اینجا پیش از بحث در خصوص تغییر و تحولات قابل انتظار در عرصه فناوری اطلاعات ایران، جای آن دارد كه به پیش‌بینی اکونومیست در این باره اشاره شود.

این پیش‌بینی نشان از آن دارد كه با وجود توانایی غیر قابل انكار ایران که خود را به یکی از ذینفعان این صنعت عظیم تبدیل سازد (به‌‏ویژه در حوزه بهره‏گیری از فعالیات‏های برون‌سپاری جهانی)، اما از یك‏سو به دلیل ‌بسته بودن فضای بازار، و از سویی دیگر، به جهت عدم شفافیت نشان داده شده، نتوانسته است که جایگاه مناسبی را از آن خود سازد؛ به‏طوری که ایران در پروژه پایش جهانی توانمندی فناوری سال 2009 در زمینه کیفیت سرمایه‌گذاری، در بین 70 کشور، رتبه 66 را كسب نموده است. شكی نیست كه روند توسعه فناوری پدیده‏ای است جهانی و هر كشوری، از جمله ایران، به نحوی از آن پیروی و یا الگوبرداری خواهد نمود.

به‏هر حال، با عنایت به جایگاه محوری دولت، به ویژه نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه اتخاذ تصمیمات و سیاست‏های راهبردی زیربنایی كه علاوه بر بخش دولتی، بخش خصوصی را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، پیش‏بینی این مطلب كه فناوری اطلاعات ما در سال جدید از چه روندی تبعیت خواهد نمود و به كجا خواهد رسید، به عملكرد این وزارتخانه و چگونگی تحقق برنامه پنجم توسعه در این حوزه وابسته است.

شایان ذكر است كه به اعتقاد مدیر دفتر فناوری‌های نوین مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی كه بررسی برنامه پنجم توسعه را در دستور كار خود دارد و برنامه چهارم توسعه را نیز مورد ارزیابی قرار داده است (به نقل از ایسنا)، «اگر نگاهی مسأله‏محور برای تدوین برنامه توسعه داشته باشیم می‌توان با شناسایی دقیق مسایل کلیدی نظیر اشتغال، ارتقاء بهره‌وری، کاهش فساد، ارتقاء شاخص‌های سواد و فرهنگ راه‌حل‏های IT برای آن‌ها در قالب یک مدل سیستمی و برنامه‌ای ارائه كرد که از این حیث برنامه دارای خلاء است و به نظر می‌رسد فرصت برای غنی‌تر کردن برنامه پنجم وجود دارد.»

با اشاره با بررسی صورت پذیرفته از احکام قانونی مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط آن دفتر در خصوص برنامه چهارم توسعه، اظهار شده است كه «ضمن بررسی گزارش عملكردهای در دسترس و سند توسعه بخشی فناوری اطلاعات و ارتباطات مشخص شد اقدامات انجام یافته اهداف مورد نظر در برنامه چهارم را محقق نکرده و اکثر مواد و احکام قانون برنامه چهارم به گونه‌ای تدوین نشده که قابل ارزیابی دقیق باشد و در بیش‌تر موارد احکام تلفیقی از اهداف و اقدامات اجرایی هستند و از سویی دیگر، سند توسعه بخشی ICT كه به عنوان نقشه راه برای اجرای قانون محسوب می‌شود، ارتباط منطقی با احکام قانون برنامه چهارم ندارد و به عبارتی این سند بدون توجه به مواد قانون برنامه چهارم كه یك سند بالادستی به شمار می‌رود، تهیه شده است.»

همچنین به این موضوع اشاره شده است كه «هرچند به واسطه وجود شاخص‌ها و برنامه‌ای که تدوین شده اجرای آن می‏توانست نتایج ملموس‌تری را به دنبال داشته باشد، اما ارزیابی شاخص‌ها نشان از عدم تحقق اهداف و معیارهای این سند دارد.» در خاتمه، با وجود برخی از كاستی‏های احتمالی از بعد قانونی و اینكه نمی‏توان تاثیر عملكرد دولت را بر چگونگی به‏حركت در آوردن این صنعت حیاتی نادیده گرفت، بنده معتقدم كه بخش خصوصی ما سعی به‏عمل خواهد آورد كه با در دست گرفتن ابتكار عمل، خود را تا حد امكان در برخی از زمینه‏ها با روند توسعه این فناوری در جهان همسو و سازگار سازد؛ همچنانكه پیش از این نیز شاهد چنین اقدامی بوده‏ایم.

ضمن اینكه فكر می‏كنم در حوزه توسعه و عرضه محصولات و خدمات نرم‏افزاری پیشرفته، به‏ویژه در زمینه كسب و كار الكترونیكی و زیر شاخه‏های مرتبط با آن، به مراتب موفق‏تر از ارائه سیستم‏های سخت‏افزاری فوق تخصصی و یا نه آنچنان تخصصی ارزانقیمت كه مجبوریم با انبوهی از كالاهای خارجی به رقابت بپردازیم، عمل خواهیم نمود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 23 خرداد 1392
وحید غلامی
شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 19 و 58 دقیقه و 11 ثانیه
Have you ever considered writing an e-book or guest
authoring on other websites? I have a blog centered on the
same subjects you discuss and would really like to
have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
If you're even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
چهارشنبه 8 شهریور 1396 ساعت 10 و 32 دقیقه و 01 ثانیه
Yes! Finally someone writes about How can I increase my height after 18?.
سه شنبه 7 شهریور 1396 ساعت 21 و 28 دقیقه و 13 ثانیه
Its such as you learn my mind! You appear to understand so much approximately this, such as
you wrote the e book in it or something. I feel that you can do with some p.c.

to force the message house a little bit, but instead
of that, this is fantastic blog. A great read. I'll certainly be back.
شنبه 4 شهریور 1396 ساعت 10 و 36 دقیقه و 10 ثانیه
Hello there, just became alert to your blog through Google,
and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing.

Cheers!
جمعه 3 شهریور 1396 ساعت 18 و 36 دقیقه و 25 ثانیه
I believe that is among the so much vital information for me.

And i am satisfied reading your article. However should observation on few general issues, The site style is perfect,
the articles is in reality nice : D. Just right job, cheers
پنجشنبه 2 شهریور 1396 ساعت 08 و 49 دقیقه و 06 ثانیه
Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your site.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and individually suggest to my
friends. I am sure they'll be benefited from this site.
سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت 03 و 16 دقیقه و 05 ثانیه
It's amazing to go to see this site and reading the views of all friends about this paragraph, while I am
also eager of getting know-how.
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 05 و 17 دقیقه و 27 ثانیه
You can certainly see your expertise in the work you write.

The arena hopes for even more passionate writers such as you who
aren't afraid to say how they believe. Always follow your heart.
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 23 و 13 دقیقه و 22 ثانیه
Hello there, I do think your blog may be having internet browser compatibility issues.
When I take a look at your website in Safari,
it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
I just wanted to provide you with a quick heads up!

Apart from that, fantastic site!
دوشنبه 5 تیر 1396 ساعت 09 و 44 دقیقه و 09 ثانیه
I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 ساعت 07 و 10 دقیقه و 29 ثانیه
Hi there! This post couldn't be written much better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this.
I am going to forward this post to him. Pretty sure he will
have a good read. Many thanks for sharing!
جمعه 25 فروردین 1396 ساعت 19 و 22 دقیقه و 04 ثانیه
I was suggested this web site by my cousin. I am not sure
whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You are amazing! Thanks!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 ساعت 17 و 56 دقیقه و 20 ثانیه
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading
properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر