تبلیغات
فناوری اطلاعات - نقش فناوری اطلاعات در توسعه صنعت گردشگری (مقالات گردشگری)
 
فناوری اطلاعات
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : وحید غلامی
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دنیای امروز به شکل گریزناپذیری تبدیل به دهکده ای جهانی با ارتباط گسترده و عمیق شده است.اطلاعات وفناوری استفاده از آن امروزه به شکل به عنوان یکی از کلیدهای اصلی در توسعه کشورها مخصوصا کشورهای جهان سوم مطرح گردیده است.

از سوی دیگر توریسم نیز به فراخور گذشت زمان امروزه به عنوان صنعتی درآمدزا و نجات دهنده برای کشورهای مختلف در آمده است.به شکلی که درآمدهای حاصل از آن در برخی کشورها چندین برابر درآمدهای سرشار نفتی کشورهای دیگر است.

لزوم توجه به توریسم و استفاده از فناوری های نوین در جهت گسترش آن و استفاده کردن از مزایای بیشمار اقتصادی آن برای کشورها تحقیق و تتبع پیرامون رابطه بین گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه توریسم را ضروری ساخته است.
در عصر حاضر دگرگونی ژرف تکنولوژیکی، مکانیسم‏ها و شرایط و در نتیجه بحث های تکنیکی و فنی به سوی پیچیدگی، تنوع و ظرافت بیشتری گرایش یافته است.
در این میان دگرگونی‏های اقتصادی مهم حاصله در برگیرنده شماری از روابط تولید پیچیده، فراگیر و روابط مبادلاتی می باشد که در امر جهانی شدن روندی رو به گسترش دارد بر این مبنا گردشگری نیز که در رویکردی خاص در هزاره سوم مورد توجه می باشد؛ تحولاتی را پذیرا شده که به فراگیر شدن آن منتهی گردیده است.
 
  گردشگری در رابطه با بسترهای تکنولوژیکی بحث شده و بسترهای اقتصادی حاصل از جهانی شدن، اصلی مستحکم در سیاست های اقتصادی در هزاره سوم محسوب می شود.
تحولات حاصل از مباحث فوق در رابطه با گردشگری در دوسویه تاثیر گذاری از یک سو به شکل گیری گردشگری الکترونیکی منتهی گردیده و از دیگر سو شکل گیری گردشگری مجازی را سبب شده است و با رشد سریع تکنولوژی اطلاع رسانی در چارچوب نظام مبادله الکترونیکی و سرعت بخشیدن به امر بازاریابی و مسافرت، کاهش هزینه ها و دستیابی به بازارهای جدید را در زمینه گردشگری فراهم آورده است.
به عنوان مثال می توان به نقش اینترنت در زمینه ارتباطات گردشگری، اطلاع رسانی به گردشگران و آگاهی یافتن از وضعیت مقاصد گردشگری و از دیگر سو از وضعیت بازار گردشگری اشاره کرد. گردشگری الکترونیکی حاصل این هم تنیدگی و تغییرات حاصل از آن می باشد، براین مبنا می توان گردشگری الکترونیکی را به صورت زیر تعریف نمود:
« گردشگری الکترونیکی، بکار گیری تکنولوژی های جدید بخصوص تکنولوژیهای اطلاعات و ارتباطات ICT   در دو بعد عرضه و تقاضای گردشگری می باشد که در آن علاوه برعرضه خدمات موردنیاز  گردشگران ،زمینه های بازاریابی ودورنمایی گردشگری مقاصد فراهم می باشد».
از این رو گردشگران برای آگاهی از مقاصد گردشگری و وضعیت آنها در بعد تقاضا از تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی استفاده نموده و در چارچوب انگیزه های خود به انتخاب مقاصد اقدام می نمایند.
  در این میان آژانس های مسافرتی با استفاده از اینترنت در عرصه طرح های تخصصی گردشگری و در چارچوب شناخت زمان تعطیلات به همراه پاسخگویی به نیازهای گردشگران مبادرت به بازاریابی گردشگری در مقاصد مختلف نمودند.
بطور کلی استفاده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و گسترش آن در زمینه عرضه و تقاضای گردشگری سبب آن شد که گردشگران قبل از سفر به ارزیابی و بررسی وضعیت مقاصد بپردازند و تجربه ای مجازی را در چارچوب دورنمایی گردشگر در ذهن خود شکل دهد. علاوه برآن این امر زمینه های دموکراتیک شدن امر انتخاب مقاصد را برای سفر فراهم آورده که بر بستری از لیبرالیسم حاصل از جهانی شدن تسهیل شده است.
این خود نشان از گذار به انعطاف پذیری ارائه محصول گردشگری در رابطه به عرضه دارد که به گونه‏ای متبلور کننده تولید بهنگام بر آمده از شیوه تولید پسافوردیسم می باشد.به عبارتی دیگر محصول گردشگری در یک تنوع خاص در برگیرنده پاسخگویی به تقاضای شخصی و متکثر گردشگران بوده و گردشگران را قادر می سازد در راستای انگیزه های شخصی و تمایلات خود به انتخاب مقاصد گردشگری برای سفر بپردازند.
 
  از دیگر تغییرات حاصل از گردشگری الکترونیکی در زمینه عرضه محصول گردشگری، شکل گیری سازمان های مدیریت مقاصد(DMO) می باشد.این سازمان ها در زمینه گردشگری با ارائه انواع خدمات الکترونیکی ، امکان جستجو و برنامه ریزی سفر را برای گردشگران فراهم می آورند.
وظایف این سازمان ها در برگیرنده، مدیریت منابع گردشگری ، برنامه ریزی برای فعالیت های گردشگری، تبلیغ و بازاریابی، آموزش کارکنان و عرضه خدمات مورد نیاز گردشگران می باشد.
این سازمان ها در واقعه لایه میانی را در گردشگری الکترونیکی مابین عرضه و تقاضا شکل می دهنداز یک سو در زمینه عرضه روند تقاضا در بازار گردشگری در جهان و مناطق مختلف و جهت گیری تقاضا را برای مقاصد فراهم می آورند و از دیگر سو با کسب اطلاعات لازم از مقاصد،آن اطلاعات را در اختیار گردشگران قرار می دهند.
 
  باید گفت نظر به ماهیت گردشگری، کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات میتواند در بهبود کارآیی تحویل خدمات و معاملات و همچنین پیش بینی فرصت جهت میسر ساختن دستیابی دامنه گسترده و متنوعی از تجارب در زمینه های گوناگون گردشگری بسیار مفید واقع گردد.
در عرصه جهانی توسعه ICTتاثیرعمیقی بربخش گردشگری و مسافرت داشته است و این مهم همچنان در حال تغییر دادن ساختار و فرآیند های آن میباشد.
 
  تاریخچه کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت گردشگری از زمانی که حمل و نقل هوایی گسترش یافت فناوری های نوین ارتباطی نیز شکل گرفتند.سابقه فعالیت بازارهای الکترونیکه به دهه ۱۹۶۰ بر می گردد.زمانی که شرکت های هواپیمایی آمریکایی سیستم های نگهداری جا را با هدف اعمال کنترل های ترافیکی مرتبط با مسافران مورد استفاده قرار دارندبدین ترتیب سیستم های کامپیوتری برای ذخیره جا در صنعت هواپیمایی سبب تحولات گسترده و تعیین کننده در عرصه فعالیت های گردشگری شد.
در ایران نیز با پیشرفت صنعت هواپیمایی و با تاسیس هواپیمایی ملی ایران(هما) تاثیر فناوری های نوین در صنعت گردشگری نمود پیدا کرد.
 

گردشگری مجازی
گردشگری مجازی (e-tourism) مقوله جالبی است که حداکثر دو دهه از پدید آمدن آن نمی گذرد. گردشگری مجازی ، حضور در سرزمین دیجیتالی وب ، و مشاهده داده های صوتی ، متنی و تصویری از دنیای فیزیکی پیرامون ما است . دور دنیا که در نوشته ژول ورن ، نویسیده شهیر فرانسوی ، در هشتاد روز امکان پذیر شد ، امروز با ابر متن های اینترنتی ، با یک کلیک امکان پذیر است. دور دنیا با یک کلیک ، آرزویی بود که امروزه از مرحله آرزو به حقیقتی غیر قابل انکار مبدل شده است . 
  بااستفاده از سایت های کاخ موزه ها، اماکن باستانی جهان می توان به دنیایی اطلاعات متنی و تصویری از نمادهای تاریخ باستان دست یافت. برخی از پایگاه های دولتی در اینترنت ، امروزه سیستم های دوربین شهری خود را به سرزمین دیجیتال نیز پیوندداده اند. بااین دوربین ها می توانید شهرهای مختلف را به صورت زنده مشاهده کرده و حتی از ان ها عکس یادگاری بگیریدخیلی از علاقمندان به بازدید از موزه های بزرگ جهان ، از هرمیتاژ مسکو تا لوور پاریس ، از تارنماهای اینترنتی ان ها برای مشاهده اطلاعات استفاده می کنند. حتی ، رزرو بلیط هواپیما ، هتل ، مسابقات بین المللی ورزشی و جشنواره های فرهنگی هنری جهانی ، امروز با رفتارهای سازمانی الکترونیکی همراه شده است . فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) یکی از عناصر اساسی محیط بیرونی در صنعت گردشگری است که توسعه آن در سال‌های اخیر باعث نوآوری‌هایی در این صنعت شده است.واژه گردشگری الکترونیکی (E-Tourism) به معنای کاربرد کسب و کار الکترونیکی(E-Business) در مسافرت و گردشگری است و ۳ مجموعه متمایز مدیریت کسب و کار، نظام‌های اطلاعاتی و مدیریت و گردشگری را شامل می‌شود.
 
  کاربرد ICT در گردشگری را می‌توان به سه حوزه شبکه‌های داخلی (Internet)، شبکه‌های خارجی(Extranet) و اینترنت تفکیک کرد. کاربرد ICT در شبکه‌های داخلی صنایع گردشگری موجب افزایش کارایی و اثر بخشی می‌شود و در بخش‌های مختلف شرکت‌ها بکار می‌رود. از سوی دیگر، کاربرد ICT   در شبکه‌های داخلی و اینترنت موجب همبستگی قوی بین فعالیت‌های متفاوت واحدهای فعال در گردشگری شده است، به گونه‌ای که کاربرد ابزارهای ICT   به شکل( CRS)نظام ذخیره جا، (GDS) نظام توزیع جهانی و DMS (مدیریت مقصد) در صنایع حمل و نقل هوایی و هتل‌ها و خدمات مسافرتی از توسعه فراوانی برخوردار است.
ابزار ICT منجر به تغییر روند گردشگری و ایجاد سازوکارهای جدید راهبردی و مدیریتی در این صنعت شده است.از جمله مهمترین استفاده‌های ICT در شرکت‌ها، تقویت یکپارچگی افقی و عمودی و کاهش عدم صرفه‌های مقیاس در شرکت‌های کوچک و متوسط گردشگری(SMTE) بوده است.
 
وب سایت:ابزار کارآمد در توسعه گردشگری مجازی
یکی از عالی ترین زمینه های اطلاع رسانی توان گردشگری یک کشور ،استفاده از تارنماهای اینترنتی است. وب سایتها به دلیل ارزش اطلاع رسانی زیادی که در سرزمین دیجیتالی اینترنت با یک میلیارد کاربر با سواد دارند،فرصت خوبی برای معرفی چند زبانه و چند رسانه ای قابلیتهای گردشگری یک کشور است. در بین سایتهای اطلاع رسانی مربوط به گردشگری یک کشور در وب ،سایتهای رسمی از اهمیت زیادی بر خوردارند.سایتهای رسمی ،سخنگو های دیجیتالی یک کشور در اینترنت هستند و هر چه این پایگاهها قوی تر ،بروزتر و چند زبانه باشند،مخاطب پذیری آنها افزایش می یابد. 
 
  در مقابل دیدگاه اول که فناوری اطلاعات را حرکتی همسو و تسهیل بخش در توسعه تجارت الکترونیکی و صنعت گردشگری می دانندو انجام اقداماتی مانند ذخیره جا و خرید خدمات مستقیم از طریق اینترنت را مورد توصیه و سفارش قرار می دهند عده ای معتقد هستند که دریافت خدمات از آژانسهای مسافرتی می تواند مطمئنتر از ذخیره جا با اتکا به اینترنت باشد.مثلا در خصوص مشکلاتی که ممکن است در سالنهای ترانزیت یا در قسمتهای کنترل گذرنامه به وجود آید نیاز به مشاور حقیقی و نه مجازی محسوس است.
غالبا مسافرانی که با هماهنگی آژانسهای مسافرتی اقدام به مسافرت می کنند از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارندودر مواجهه احتمالی با مشکلات ،خود را در وضعیت بهتری می یابند.شاید این موضوع به دلیل ابعاد روانی تاشی از مراجعه و خرید مستقیم خدمات از یک آژانس مسافرتی است .در حالیکه خرید خدمات در اینترنت دارای ابعاد و اشکال مجازی است.
 
راهکارها و جمع بندی
گردشگری مجازی ، واقعیتی غیر قابل انکار است . وقتی ما به شهروند الکترونیک (e-citizen)  ) ، دولت الکترونیک (e-government  ) ، تجارت الکترونیک (e-commerce) ، بانکداری الکترونیک
(e-banking) ، آموزش الکترونیک (e-learning) در قالب جامعه اطلاعاتی (information society) معتقدیم ، باید زمینه های گردشگری مجازی (e - tourism) را نیز فراهم کنیم.گردشگری مجازی ، دور دنیا با یک کلیک فقط نیست ! گردشگری مجازی ، ابزاری است که توسط آن ، یک گردشگر بتواند در کم ترین زمان، با کم ترین امکانات و با کم ترین هزینه، و با کم ترین دانش، ظرفیت های گردشگری یک کشور را شناسایی و با یک برنامه هدفمند و طرح هدایت گر ، از سوی دولت و آژانس ها و مراکز مربوطه، به مکانی خاص مسافرت کند.
 
 پیشنهادهایی که در پایان برای کاهش چالش های گردشگری مجازی در کشور می توان ارائه کرد به این شرح است :
ـ ایجاد طرح جامع آی تی در گردشگری ایران
ـ فراهم کردن مرکز مدیریت سایت های گردشگری رسمی ایران در وب
ـ تبلیغ سایت ها و مراکز اطلاع رسانی دیجیتالی ایران در حوزه گردشگری در ۱۰۰۰ سایت دولتی ایران
ـ تبلیغ و معرفی پایگاه های دیجیتالی گردشگری ایران (مثل سایت موزه ها و غیره) در رسانه ملی
ـ ایجاد دوره های آی تی در گردشگری توسط سازمان ایرانگردی
ـ اختصاص بودجه ای خاص از صندوق ذخیره ارزی کشور برای گسترش گردشگری در راستای آی تی مداری
ـ ایجاد دوره های آموزشی در سطح لیسانس و فوق لیسانس در موسسات و مراکز آموزش عالی کشور
ـ تعریف و اعطای نشان وِیژه گردشگری مجازی به مراکز فعال و موثر کشور در این حوزه
ـ ایجاد شورا یا مرکز گردشگری مجازی در سازمان ایرانگردی ایران
ـ اختصاص رایانه مناسب به مراکزی که در امر گردشگری ایران به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای آی تی مدار شدن ، موثر هستند
  
  یکی از اساسی ترین نیازهای صنعت گردشگری موجود در کشورمان در برخورد با چالشهای تکنولوژیکی ورود و فعال کردن نظامهای بهتر توزیع جهانی(S.D.G)با ورود وپیاده سازی استاندارد های جدید مدیریت روال گردش اطلاعات در نظامهای هتلداری و گردشگری است.
همچنین سرمایه گذاری در جهت تولید و پیاده سازی پورتالهای تخصصی ودینامیک روی اینترنت ،پیاده سازی نظامهای MIS در ساختار مدیریت داخلی و استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر تحلیلهای حرفه ای و استانداردهای جدید و مدرن جهانی در ساختار داخلی صنعت هتلداری و شرکتها و موسسات از دیگر اقدامات موثر برای توسعه صنعت گردشگری کشور خواهد بود.
طراحی و مدیریت تور و استفاده از روشهای مدرن ارتباطی و اطلاعاتی بر اساس نظامهای گردش اطلاعات و عملیات زنجیره ای در صنعت هتلداری ،زمینه سازی ورود وتعمیم کاربری تجهیزات مدرن سخت افزاری و الکترونیکی به ویژه در صنعت هتلداری نیز تاثیر بسزایی در این زمینه دارند
 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 8 اردیبهشت 1392
وحید غلامی
دوشنبه 3 تیر 1398 ساعت 06 و 43 دقیقه و 30 ثانیه

Really tons of useful knowledge!
cialis en mexico precio buy generic cialis buy brand cialis cheap online prescriptions cialis cialis coupons generic cialis 20mg tablets cialis online venta cialis en espaa deutschland cialis online cialis tablets australia
شنبه 1 تیر 1398 ساعت 23 و 57 دقیقه و 56 ثانیه

Regards. A good amount of content!

generic cialis the best choice cialis woman cialis online napol legalidad de comprar cialis cialis 5 mg scheda tecnica safe dosage for cialis miglior cialis generico wow look it cialis mexico cilas warnings for cialis
جمعه 31 خرداد 1398 ساعت 15 و 06 دقیقه و 14 ثانیه

Awesome info, Thanks a lot.
cialis online cialis arginine interactio overnight cialis tadalafil buy cheap cialis in uk cialis generico postepay achat cialis en europe cialis super acti only best offers cialis use cialis savings card cialis soft tabs for sale
سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 19 و 23 دقیقه و 08 ثانیه

Very good stuff. Cheers!
acheter cialis kamagra prezzo cialis a buon mercato buy brand cialis cheap cialis free trial how to buy cialis online usa cialis 20 mg cut in half cialis para que sirve click now cialis from canada dosagem ideal cialis cialis prezzo di mercato
دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 06 و 42 دقیقه و 12 ثانیه

Regards! Awesome information!
cialis canadian drugs where do you buy cialis usa cialis online side effects of cialis cialis savings card rx cialis para comprar usa cialis online costo in farmacia cialis cialis for sale acheter du cialis a geneve
یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 17 و 22 دقیقه و 17 ثانیه

You've made your point.
cialis cost cialis price thailand cialis en 24 hora discount cialis cialis 200 dollar savings card cialis pills cialis generico online cialis generico lilly tarif cialis france viagra vs cialis vs levitra
شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 12 و 54 دقیقه و 05 ثانیه

This is nicely put! .
low cost cialis 20mg cialis rckenschmerzen acheter cialis meilleur pri cialis 100mg suppliers calis only now cialis for sale in us tarif cialis france cialis 20 mg effectiveness side effects for cialis buy cialis cheap 10 mg
جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 22 و 41 دقیقه و 52 ثانیه

Really a good deal of very good tips!
prices on cialis 10 mg cialis online nederland side effects for cialis look here cialis order on line opinioni cialis generico cialis coupons printable canadian cialis achat cialis en itali buy original cialis are there generic cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 01 و 10 دقیقه و 41 ثانیه

Cheers! A lot of data.

cialis authentique suisse cialis para que sirve cialis super kamagra cialis flussig only best offers 100mg cialis cialis for sale in europa comprar cialis 10 espa241a cialis rezeptfrei cialis patent expiration cialis 5 mg schweiz
جمعه 17 خرداد 1398 ساعت 19 و 42 دقیقه و 08 ثانیه

Nicely put, Appreciate it.
buy cialis uk no prescription click here cialis daily uk cialis rckenschmerzen where cheapest cialis prescription doctor cialis cialis usa cost cialis prices cialis en 24 hora click here to buy cialis precios de cialis generico
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 20 و 36 دقیقه و 36 ثانیه
best overcome erectile dysfunction http://viagralim.us best overcome erectile dysfunction !
Hi every one, here every person is sharing these knowledge, thus it's nice to read this web site, and I used to go to see this webpage everyday.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 ساعت 15 و 30 دقیقه و 15 ثانیه

Very good information, Appreciate it.
canadian medications discount canadian pharmacies canadian pharmacies that are legit online pharmacies legitimate canada online pharmacy best canadian mail order pharmacies canadian pharmacycanadian pharmacy canada drugs canada medication list pharmacy canada
جمعه 16 آذر 1397 ساعت 00 و 55 دقیقه و 32 ثانیه

Regards, I enjoy this.
non 5 mg cialis generici venta de cialis canada cialis with 2 days delivery viagra or cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis farmacias guadalajara prix de cialis cialis professional from usa cialis y deporte cialis kaufen wo
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 05 و 27 دقیقه و 29 ثانیه

Kudos, Useful information!
cialis rezeptfrei cialis 10 doctissimo 5 mg cialis pharmacie en ligne safe site to buy cialis online purchase once a day cialis buying cialis on internet tarif cialis france safe dosage for cialis ou trouver cialis sur le net buying cialis on internet
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 11 و 25 دقیقه و 26 ثانیه

Thanks! Quite a lot of write ups.

side effects of cialis buy original cialis cialis canada free generic cialis we choice cialis pfizer india generic cialis pill online ou trouver cialis sur le net cuanto cuesta cialis yaho generic cialis at walmart generic cialis tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 23 و 59 دقیقه و 15 ثانیه

You actually mentioned that exceptionally well!
cialis prezzo di mercato pastillas cialis y alcoho acheter cialis kamagra cialis for bph cialis 30 day sample cialis alternative cialis 5mg prix we like it cialis price warnings for cialis cialis tablets for sale
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 12 و 03 دقیقه و 38 ثانیه

You made the point.
safe dosage for cialis buy cialis uk no prescription cialis generisches kanada canada discount drugs cialis tadalafil generic precios de cialis generico if a woman takes a mans cialis cialis super kamagra comprar cialis navarr cialis daily dose generic
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 13 و 06 دقیقه و 33 ثانیه

Amazing loads of great information.
preis cialis 20mg schweiz acheter du cialis a geneve the best site cialis tablets india cialis 100mg cost cialis billig cialis kaufen enter site 20 mg cialis cost fast cialis online cialis generic availability cialis alternative
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 01 و 28 دقیقه و 52 ثانیه

Cheers. Plenty of stuff.

canadian drugs generic cialis import cialis cialis 20 mg best price cialis kaufen wo achat cialis en suisse we use it 50 mg cialis dose cialis without a doctor's prescription trusted tabled cialis softabs cialis professional yohimbe viagra or cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 14 و 07 دقیقه و 55 ثانیه

Thank you! Terrific information.
tadalafil 5mg 200 cialis coupon prescription doctor cialis cialis in sconto only now cialis 20 mg cialis rckenschmerzen cialis italia gratis cialis baratos compran uk cialis generisches kanada achat cialis en europe
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 01 و 50 دقیقه و 36 ثانیه

You said it wonderfully!
we use it cialis online store only here cialis pills cialis for sale south africa generic cialis in vietnam generic cialis 20mg uk price cialis best comprar cialis 10 espa241a cialis 5 mg effetti collateral achat cialis en europe the best site cialis tablets
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 13 و 22 دقیقه و 48 ثانیه

Appreciate it, Numerous write ups.

cialis tablets for sale miglior cialis generico cialis generico online american pharmacy cialis click here cialis daily uk cialis 5mg safe site to buy cialis online cialis tadalafil cialis pills price each viagra vs cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 01 و 25 دقیقه و 39 ثانیه

Awesome information. Many thanks.
buy name brand cialis on line warnings for cialis the best site cialis tablets cialis rezeptfrei order generic cialis online achat cialis en itali cialis generika cialis generique cialis sicuro in linea buying brand cialis online
پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت 05 و 42 دقیقه و 36 ثانیه

Amazing forum posts, Appreciate it!
generic levitra levitra 20mg vardenafil 20mg buy levitra generic vardenafil buy generic levitra levitra without a doctor prescription levitra buy generic levitra levitra prices
سه شنبه 10 مهر 1397 ساعت 04 و 09 دقیقه و 40 ثانیه

Beneficial info. Appreciate it!
click now buy cialis brand wow look it cialis mexico we use it 50 mg cialis dose cialis 20 mg effectiveness cialis ahumada 40 mg cialis what if i take cialis en 24 hora cialis generico lilly bulk cialis warnings for cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 ساعت 01 و 36 دقیقه و 08 ثانیه

Cheers. I like it.
cialis canadian drugs cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis tadalafil cialis canada on line cialis coupons printable tadalafil tablets buying cialis in colombia american pharmacy cialis cialis en 24 hora cialis wir preise
شنبه 31 شهریور 1397 ساعت 16 و 28 دقیقه و 50 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot!
best canadian pharmacies online top rated canadian pharmacies online buy viagrow canadian pharmacies without an rx canadian pharmaceuticals for usa sales rx from canada canada online pharmacies medication northwest pharmacy canada canadian pharcharmy online canadian medications online
چهارشنبه 28 شهریور 1397 ساعت 18 و 08 دقیقه و 04 ثانیه

Cheers. I like it!
cialis billig cheap cialis price cialis wal mart pharmacy buying cialis overnight cialis flussig cialis canadian drugs buy name brand cialis on line miglior cialis generico the best choice cialis woman female cialis no prescription
سه شنبه 27 شهریور 1397 ساعت 14 و 55 دقیقه و 43 ثانیه

Reliable write ups. Thank you!
cialis sicuro in linea cialis rezeptfrei tadalafil 20 mg rezeptfrei cialis apotheke cialis pills in singapore cialis daily reviews how to buy cialis online usa cialis side effects cialis rckenschmerzen cialis tablets for sale
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 19 و 00 دقیقه و 38 ثانیه

You've made your point very clearly!!
pharmacy north west pharmacies canada best canadian pharmacies online northwest pharmacy canada canadian rx viagra canadiense drugs for sale on internet pharmacy near me trust pharmacy of canada canada drug pharmacy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30